Upławy przed okresem – o czym świadczy ich kolor?
Upławy to wydzielina zabarwiona na kolor czerwony, brunatny lub brązowy. Jej obecność może świadczyć o infekcji lub innej chorobie narządu rodnego. O czym świadczy kolor upławów? Czy wydzielina z pochwy powinna być powodem do zmartwień?
Co oznaczają upławy przed okresem?
Na wstępie trzeba odróżnić naturalnie występującą wydzielinę przed okresem od upławów.
Naturalna wydzielina z pochwy najczęściej jest przezroczysta (rzadziej biała) i bezzapachowa. Jej konsystencja ulega zmianom i zależy od fazy cyklu menstruacyjnego, dlatego bardzo ważna jest jej dokładna obserwacja.
Z kolei upławy pojawiające się przed miesiączką mają formę śluzu o różnych kolorach (czerwonym, brunatnym, brązowym, żółtym), często nieprzyjemnym zapachu (przypomina swąd ryby) i obfitej konsystencji.
O czym świadczy kolor upławów?
Rozróżnienie koloru upławów jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, że każdy kolor może oznaczać inną infekcję, chorobę lub stan fizjologiczny.
- kolor szary pojawia się w przypadku infekcji bakteryjnej, a wydzielina ma charakterystyczny rybi zapach
- kolor zielony towarzyszy infekcji rzęsistkiem pochwowym, a wydzielina ma pienistą konsystencję
- kolor biały jest charakterystyczny dla infekcji grzybiczej, a serowatym upławom często towarzyszy świąd i pieczenie
- kolor brązowy może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych
- kolor żółty może oznaczać infekcję bakteryjną lub wirusową
Zabarwione na brązowo lub czerwono upławy mogą być oznaką różnych chorób:
- mięśniaków
- polipów
- raka szyjki macicy
- raka trzonu macicy
Trzeba jednak pamiętać o tym, że pojawienie się wydzieliny o konkretnym kolorze wcale nie musi budzić niepokoju. Dobrze jest każdą wątpliwość skonsultować z ginekologiem.
O czym świadczy śluz przed okresem z plamieniem?
Infekcjom pochwy i sromu może towarzyszyć wydzielina z krwią. Trzeba pamiętać o tym, że plamienia mogą być naturalnym objawem, który nie wymaga leczenia. Dotyczy to zwłaszcza pięciu sytuacji:
- Plamienia pojawiające się przed miesiączką mogą być sygnałem rozpoczynającego się krwawienia miesiączkowego. A plamienia po miesiączce mogą stanowić jej końcówkę.
- Plamienie owulacyjne trwające 1-2 dni ma postać brązowych lub różowych smużek w obfitym śluzie okołoowulacyjnym. Nie występuje ono u każdej kobiety w każdym cyklu. Może mu towarzyszyć ból w podbrzuszu po stronie jajnika, w którym jest owulacja, ból piersi, wzrost libido lub wzrost temperatury ciała.
- Plamienie pojawiające się we wczesnym okresie ciąży. Wtedy ma miejsce implantacja zarodka w jamie macicy. Tego typu plamienia są przejściowe i niegroźne dla rozwoju ciąży.
- Plamienia pojawiające się po miesiączce w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Najczęściej występują w okresie pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia terapii. Ich obecność nie powinna niepokoić. Organizm adaptuje się do dawki przyjmowanych hormonów. Plamienie może pojawić się także w wyniku pominięcia jednej lub kilku tabletek (to tzw. krwawienie z odstawienia spowodowane spadkiem hormonów w organizmie).
- Plamienia międzymiesiączkowe występujące po wysiłku fizycznym. Mogą się także pojawić w przypadku znacznego osłabienia oraz przy agresywnym odchudzaniu.
Śluz przed okresem a wizyta u ginekologa
Gdy upławy lub krwawienia nie ustępują lub pojawiają się notorycznie, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza ginekologa. W trakcie badania lekarz jest w stanie ocenić pochwę i część pochwową szyjki macicy oraz wykryć zmiany w mięśniu macicy i jajnikach.
Badanie USG daje możliwość rozpoznania polipów w jamie macicy i mięśniaków oraz innych guzów w miednicy mniejszej. U młodszych pacjentek może zlecić badania hormonalne. Dodatkowo profilaktycznie można wykonać badanie cytologiczne w kierunku raka szyjki macicy.
W przypadku stwierdzenia infekcji, lekarz pobiera posiew z pochwy w kierunku drobnoustrojów, dzięki czemu szybko można zaaplikować odpowiednie leczenie.
Wydzielina z pochwy – podsumowanie
Jednorazowo pojawiające się różnokolorowe upławy z pochwy nie powinny być powodem do zmartwień. Jednak warto pamiętać o obserwacji swojego ciała oraz możliwości skorzystania z fachowej opieki lekarskiej.
Jedna konsultacja ginekologiczna może rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwolić na ewentualne wdrożenie szybkiego leczenia.
Jeśli chcesz się umówić na wizytę, to zarezerwuj swój termin klikając tutaj.