Upławy przed okresem – o czym świadczy kolor śluzu?
Upławy to wydzielina zabarwiona na kolor czerwony, brunatny lub brązowy. Upławy przed okresem mogą świadczyć o infekcji lub innej chorobie narządu rodnego. O czym świadczy kolor upławów? Czy wydzielina z pochwy powinna być powodem do zmartwień?
Co oznaczają upławy przed okresem?
Na wstępie trzeba odróżnić naturalnie występującą wydzielinę przed okresem od upławów.
Naturalna wydzielina z pochwy najczęściej jest przezroczysta (rzadziej biała) i bezzapachowa. Jej konsystencja ulega zmianom i zależy od fazy cyklu menstruacyjnego, dlatego bardzo ważna jest jej dokładna obserwacja.
Z kolei upławy pojawiające się przed miesiączką mają formę śluzu o różnych kolorach (czerwonym, brunatnym, brązowym, żółtym), często nieprzyjemnym zapachu (przypomina swąd ryby) i obfitej konsystencji.
O czym świadczy kolor upławów?
Rozróżnienie koloru upławów jest szczególnie istotne, biorąc pod uwagę fakt, że każdy kolor może oznaczać inną infekcję, chorobę lub stan fizjologiczny.
- kolor szary pojawia się w przypadku infekcji bakteryjnej, a wydzielina ma charakterystyczny rybi zapach
- kolor zielony towarzyszy infekcji rzęsistkiem pochwowym, a wydzielina ma pienistą konsystencję
- kolor biały jest charakterystyczny dla infekcji grzybiczej, a serowatym upławom często towarzyszy świąd i pieczenie
- kolor brązowy może świadczyć o zaburzeniach hormonalnych
- kolor żółty może oznaczać infekcję bakteryjną lub wirusową
Zabarwione na brązowo lub czerwono upławy mogą być oznaką różnych chorób:
- mięśniaków
- polipów
- raka szyjki macicy
- raka trzonu macicy
Trzeba jednak pamiętać o tym, że pojawienie się wydzieliny o konkretnym kolorze wcale nie musi budzić niepokoju. Dobrze jest każdą wątpliwość skonsultować z ginekologiem.
Brązowe upławy przed okresem
Brązowe upławy przed okresem mogą wskazywać na różne zmiany w cyklu miesiączkowym, najczęściej wynikające z zaburzeń hormonalnych, które wpływają na śluz szyjkowy. Ciemniejsze zabarwienie może być spowodowane obecnością starej krwi, która została wydalona z macicy. W niektórych przypadkach takie upławy mogą świadczyć o niewielkim plamieniu po owulacji lub gdy doszło do zapłodnienia, co czasem określa się jako tzw. plamienie implantacyjne. Jednak brązowe upławy mogą też być objawem problemów, takich jak mięśniaki, polipy czy nawet nowotwory szyjki macicy. Dlatego warto skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli występują regularnie lub towarzyszą im inne objawy.
Ile dni przed okresem pojawia się brązowy śluz?
Jednak brązowe plamienie przed okresem nie musi być powodem do niepokoju – jeśli pojawia się na 1-2 dni przed miesiączką, najczęściej stanowi ostateczny jej objaw. Później powinno wystąpić regularne krwawienie, trwające od 3 do 7 dni.
Żółte upławy przed okresem
Żółte upławy przed okresem mogą świadczyć o zakażeniu bakteryjnym lub wirusowym, które przenoszone jest często drogą płciową. Wydzielina może mieć nieprzyjemny zapach i wskazywać na zaburzenia w równowadze bakteryjnej pochwy. W zależności od fazy cyklu miesiączkowego, zmiany hormonalne związane z estrogenem mogą wpływać na konsystencję i zabarwienie śluzu szyjkowego. Żółte upławy mogą być również objawem stanu zapalnego, który wymaga specjalistycznego leczenia, aby uniknąć dalszych komplikacji zdrowotnych. Każdy przypadek nietypowej wydzieliny warto omówić z ginekologiem.
Białe upławy przed okresem
Białe upławy przed okresem są często związane z infekcją grzybiczą, w której śluz szyjkowy przybiera serowatą konsystencję. Charakterystycznym objawem jest świąd i pieczenie, które towarzyszą wydzielinie. Podwyższony poziom estrogenów w dni płodne może sprzyjać zmianom w mikroflorze pochwy, zwiększając ryzyko zakażenia grzybami Candida. W niektórych przypadkach biała wydzielina może być związana z cyklicznymi zmianami hormonalnymi, które przygotowują organizm do zajścia w ciążę lub doszło do zapłodnienia. Ważne jest, aby każdą niepokojącą zmianę skonsultować z lekarzem.
Zielone upławy przed okresem
Zielone upławy przed okresem, zwłaszcza gdy mają pienistą konsystencję, mogą wskazywać na zakażenie rzęsistkiem pochwowym, które przenoszone jest drogą płciową. To rodzaj infekcji, który może powodować nieprzyjemne dolegliwości, takie jak świąd, pieczenie czy ból. Śluz szyjkowy w przypadku tej infekcji zmienia kolor i konsystencję, co może zakłócić naturalny proces zapłodnienia, a obecność plemników w pochwie może nie być wystarczająca do skutecznego połączenia z komórką jajową. Skonsultowanie się z lekarzem i podjęcie odpowiedniego leczenia jest kluczowe.
Szare upławy przed okresem
Szare upławy przed okresem najczęściej wskazują na bakteryjne zapalenie pochwy, które jest skutkiem zaburzenia równowagi mikroflory w pochwie. Wydzielina ma często charakterystyczny rybi zapach i jest wynikiem działania bakterii, co może utrudniać zajście w ciążę, jeśli infekcja wpłynie na jakość śluzu szyjkowego lub drożność dróg rodnych. Podwyższony poziom estrogenów w cyklu miesiączkowym może sprzyjać zmianom w florze bakteryjnej, co zwiększa ryzyko zakażenia. W przypadku wystąpienia takich objawów wskazana jest szybka konsultacja z ginekologiem w celu przeprowadzenia odpowiedniego leczenia.
Plamienie przed okresem – czy to poważne objawy?
Plamienie przed okresem może budzić niepokój, ale w wielu przypadkach nie jest poważnym objawem. Często jest wynikiem zmian hormonalnych zachodzących w cyklu menstruacyjnym, takich jak wahania poziomu progesteronu. Może również występować w wyniku stresu, zmiany diety, intensywnego wysiłku fizycznego czy stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jednak jeśli plamienie występuje regularnie, jest obfite, towarzyszy mu ból lub inne niepokojące symptomy, warto skonsultować się z lekarzem. Może to być sygnał zaburzeń hormonalnych, mięśniaków, endometriozy lub innych schorzeń wymagających specjalistycznej opieki.
O czym świadczy śluz przed okresem z plamieniem?
Infekcjom pochwy i sromu może towarzyszyć wydzielina z krwią. Trzeba pamiętać o tym, że plamienia mogą być naturalnym objawem, który nie wymaga leczenia. Dotyczy to zwłaszcza pięciu sytuacji:
- Plamienia pojawiające się przed miesiączką mogą być sygnałem rozpoczynającego się krwawienia miesiączkowego. A plamienia po miesiączce mogą stanowić jej końcówkę.
- Plamienie owulacyjne trwające 1-2 dni ma postać brązowych lub różowych smużek w obfitym śluzie okołoowulacyjnym. Nie występuje ono u każdej kobiety w każdym cyklu. Może mu towarzyszyć ból w podbrzuszu po stronie jajnika, w którym jest owulacja, ból piersi, wzrost libido lub wzrost temperatury ciała.
- Plamienie pojawiające się we wczesnym okresie ciąży. Wtedy ma miejsce implantacja zarodka w jamie macicy. Tego typu plamienia są przejściowe i niegroźne dla rozwoju ciąży.
- Plamienia pojawiające się po miesiączce w czasie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Najczęściej występują w okresie pierwszych trzech miesięcy od rozpoczęcia terapii. Ich obecność nie powinna niepokoić. Organizm adaptuje się do dawki przyjmowanych hormonów. Plamienie może pojawić się także w wyniku pominięcia jednej lub kilku tabletek (to tzw. krwawienie z odstawienia spowodowane spadkiem hormonów w organizmie).
- Plamienia międzymiesiączkowe występujące po wysiłku fizycznym. Mogą się także pojawić w przypadku znacznego osłabienia oraz przy agresywnym odchudzaniu.
Śluz przed okresem a wizyta u ginekologa
Gdy upławy lub krwawienia nie ustępują lub pojawiają się notorycznie, należy zgłosić się niezwłocznie do lekarza ginekologa. W trakcie badania lekarz jest w stanie ocenić pochwę i część pochwową szyjki macicy oraz wykryć zmiany w mięśniu macicy i jajnikach.
Badanie USG daje możliwość rozpoznania polipów w jamie macicy i mięśniaków oraz innych guzów w miednicy mniejszej. U młodszych pacjentek może zlecić badania hormonalne. Dodatkowo profilaktycznie można wykonać badanie cytologiczne w kierunku raka szyjki macicy.
W przypadku stwierdzenia infekcji lekarz pobiera posiew z pochwy w kierunku drobnoustrojów, dzięki czemu szybko można zaaplikować odpowiednie leczenie.
Kliknij w link i sprawdź: Jak często robić cytologię
Wydzielina z pochwy – podsumowanie
Jednorazowo pojawiające się różnokolorowe upławy z pochwy nie powinny być powodem do zmartwień. Jednak warto pamiętać o obserwacji swojego ciała oraz możliwości skorzystania z fachowej opieki lekarskiej.
Jedna konsultacja ginekologiczna może rozwiać wszelkie wątpliwości i pozwolić na ewentualne wdrożenie szybkiego leczenia.
Jeśli chcesz się umówić na wizytę, to zarezerwuj swój termin klikając tutaj.