FAQ Najczęściej zadawane pytania
Jak przygotować się do zajścia w ciążę?
Jeżeli nie byłaś u lekarza ginekologa na badaniu profilaktycznym w ciągu ostatnich 6 miesięcy, to powinnaś zgłosić się na takie badanie (najlepiej po miesiączce). Kompleksowe badanie obejmuje badanie ginekologiczne, cytologię, USG transwaginalne (dopochwowe) i USG piersi. Przynajmniej 3 miesiące przed planowaniem ciąży włącz suplementację kwasem foliowym.
Kiedy zgłosić się na pierwszą wizytę będąc już w ciąży?
Wiem, że każda kobieta chciałaby jak najszybciej potwierdzić swoją ciążę. Już w 4. tygodniu ciąży można uwidocznić pęcherzyk ciążowy w badaniu USG. Jednak najlepiej udać się na wizytę ginekologiczną w 6 a nawet 7 tygodniu ciąży, ponieważ wtedy widać już nie tylko zarodek, ale również bijące serce. Na podstawie długości zarodka możemy określić wiek ciąży. Podczas badania możemy także zobaczyć, czy ciąża zagnieździła się w macicy, czy może poza nią (wtedy mamy do czynienia z ciążą pozamaciczną).
Kiedy jechać do szpitala do porodu?
Obserwuj swoje ciało. Zwróć uwagę na cztery czynniki: regularne skurcze co 7-10 minut, odpłynięcie płynu owodniowego, sączenie się z pochwy czegoś, co może być płynem owodniowym, pojawienie się plamienia lub krwawienia pod koniec trzeciego trymestru (między 27 a 40 tygodniem ciąży).
Czy wkładka antykoncepcyjna jest tak samo skuteczna jak tabletki?
Wkładka domaciczna jest bardzo skuteczną metodą antykoncepcyjną, dlatego że nie masz wpływu na jej skuteczność. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przy wkładce domacicznej (tzw. miedzianej) wynosi 0,8 ciąż na 100 kobiet stosujących tę metodę przez rok. Przy tabletkach masz wpływ na ich skuteczność, między innym poprzez regularność przyjmowania. Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi 8 ciąż na 100 kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne przez rok. Z tego względu wkładka antykoncepcyjna jest skuteczniejsza niż tabletki i jest chętniej wybierana przez same kobiety ginekolożki.
Kiedy przyjść na pierwsze badanie cytologiczne?
Pierwsze badanie cytologiczne należy wykonać w ciągu 3 lat od rozpoczęcia współżycia, nie później niż w wieku 25 lat. Badanie powinno się powtarzać co 1-3 lata w zależności od poprzednich wyników cytologicznych oraz wieku.
Jak odczytywać wynik cytologiczny skoro nie ma już grupy I i II?
Kiedyś obowiązywał system opisu cytologii według Papanicolau. Wówczas były cztery grupy. I i II oznaczały wyniki prawidłowe, a III i IV oznaczały wyniki nieprawidłowe i dawały powód do dalszej diagnostyki. W 1988 roku stworzono nowy system opisu cytologii (tzw. system Bethesda), który jest bardziej skomplikowany, a co za tym idzie – często niejasny dla wielu pacjentek. Nazwa pochodzi od miasta Bethesda w Stanach Zjednoczonych, w którym ten system opracowano. Według tego systemu, cytologia jest prawidłowa lub nieprawidłowa. Prawidłowa oznacza obraz cytologiczny w granicach normy czyli , że nie stwierdza się śródnabłonkowej neoplazji ani raka. Nieprawidłowa oznacza zmiany typu: ASC-US, ASC-H, LSIL, HSIL i są one wskazaniem do dalszej diagnostyki, czyli typowania DNA HPV ,oznaczania ekspresji białek P16 i Ki67, wykonania kolposkopii, czy pobrania wycinków do biopsji.
Ile dni trwa prawidłowy cykl miesiączkowy?
Na początku warto sprostować mit, że prawidłowy cykl powinien mieć 28 lub 29 dni. To nieprawda. Prawidłowy cykl może mieć 20-40 dni, a odstęp między kolejnymi miesiączkami może się różnić nie więcej niż 8 dniami. Jeżeli miesiączka pojawia się po 26 dniach, następna po 34 i kolejna po 28 dniach, to należy założyć, że miesiączki nadal są regularne. Przed wizytą ginekologiczną warto przygotować się na pytanie o długość cyklu miesiączkowego. Można go określić w prosty sposób. Jeżeli w przeciągu całego roku miesiączka pojawia się najczęściej co 29 dni, to odpowiedzią na to pytanie będzie 29 dni. Tyle trwa długość Twojego cyklu. Pozostałe cykle w danym roku różniące się o kilka dni od tej wartości są również prawidłowe. Tylko niewielka grupa kobiet ma cykle jak w zegarku, co 28 dni.
Jak liczyć początek cyklu miesiączkowego?
Pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki. Cały cykl to okres od pierwszego dnia miesiączki do pierwszego dnia kolejnej miesiączki.
Po jakim czasie od odstawienia tabletek antykoncepcyjnych mogę starać się zajść w ciążę?
Działanie tabletek antykoncepcyjnych hamuje owulacje poprzez blokowanie osi podwzgórze – przysadka – jajnik. Po odstawieniu tabletek to blokowanie jest zniesione, więc od razu można starać się zajść w ciążę. Na podstawie obserwacji wiem, że nie zawsze udaje się szybko zajść w ciążę po odstawieniu tabletek. Niektóre pacjentki zachodzą w ciążę w pierwszy miesiącu po odstawieniu tabletek, a inne potrzebują kilku miesięcy, dlatego, jeśli chcesz starać się o dziecko, to nie zwlekaj z tym.
Czy tyłozgięcie macicy ma wpływ na zajście w ciążę?
Tyłozgięcie macicy nie jest wadą, a czymś normalnym. To jedno z trzech możliwych ułożeń macicy w miednicy. Pozostałe ułożenia to: macica przodozgięta lub w pozycji pośredniej. Macica tyłozgięta nie ma wpływu na zajście w ciążę, jej donoszenie, czy przebieg porodu. Może mieć wpływ na bolesne miesiączki, bóle w okolicy krzyżowej kręgosłupa i towarzyszące im biegunki, ponieważ kurcząca się w czasie miesiączki macica jest w kontakcie z odbytnicą.